Ян ІІІ Собеський

Раніше школа мала назву "Польська суботня школа ім. Яна ІІІ Собеського". У 2017 році заклад зареєстровано як громадську організацію «Полоністичний університет м. Яворова» (скорочено ГО «Полум.Я»). Це сучасний навчальний заклад, який забезпечує якісне оволодіння польською мовою, готує дітей та молодь до здобуття освіти в польських вузах, розширює їх кругозір та збагачує культуру.

Навчальні програми та умови вступу

Ян Собеський був молодшим сином Якуба, руського воєводи. Народився він 17 серпня 1629 р. в Олеському замку і більшу частину своєї молодості провів при французькому дворі, де навчився витончених манер. Молодий хорунжий закохався в красиву пані Замойську, невдовзі одружився і був ціле життя до безтями відданий їй.

Староста переніс свою резиденцію з Жовкви до Яворова. На замковому подвір'ї закипіла робота. Кілька літ тривали приготування, поки Собеський уперше приїхав до Яворова на довший побут разом із дружиною і численним двором.

Панський двір у Яворові славиться гостинністю, і ця слава поширюється по всій Речі Посполитій. У яворівському замку приймаються найважливіші військові постанови, тут підписуються угоди із південними й північними сусідами.

Окрім урядових справ Собеський увесь вільний час присвячував облаштуванню нової резиденції. Розбив чудові парки, власними руками засадив довгу липову алею, побудував лазні; на острові підзамкового ставу збудував літній палац з вежею, влаштував чудові житлові кімнати, організував придворну капелу.

У цей час згадує про місто і про яворівський замок Ульріх Вердум, секретар абата де Польм'є, що приїздив до Собеського нав'язати відносини: "Місто має 2 римо-католицькі костьоли... Є там теж 2 церкви і синагога". Синагогу заложив Собеський. Вона була збудована з дерева, але в певному стилі і чудово виглядала. Дано великі права Братству церкви св. Юра.

3 червня 1663 року Яворів вітав гарматними пострілами прибуття до міста короля й королеви Людвіки Марії.

З Яворова Собеський вирушив у підгаєцький похід 1667 року, на який вербував військо власним коштом, бо сейм зволікав із ухвалою про потрібну суму; у Яворів повернувся з походу і там же підписав із послами хана договір, що на довший час забезпечував Польщу від татарських нападів. Як нагороду за перемогу, Ян Собеський отримав велику булаву і став великим коронним гетьманом.

Марисенька народила в Парижі першого сина Якуба, якому Собеський надав звання яворівського старости.

В кінці травня 1671 р. султан Магомет ІV на чолі величезної армії вирушив у напрямі Хотина. 26 вересня коронний гетьман, маючи у своєму розпорядженні трохи більше 3 тис. жовнірів, розгромив татар в околицях Красноброду і Нароля, звільнивши кілька тисяч невільників. Собеський як гетьман і маршал був першою особою в державі. До нього зверталися всі в найважливіших справах, і Яворів знову став оцією Меккою, до котрої, як на паломництво, йшли великі й малі, що прагнули полагодити державні і приватні справи. Йому навіть пропонували угорську корону.

21 травня 1674 року Яна Собеського вибрали королем Польщі, який узяв титул Ян ІІІ. Великі урочистості відбулися в Яворові 15 червня 1678 року з нагоди хрещення в місцевому парафіяльному костелі королевича Олександра. Сьогодні у храмі знаходиться свідок цих подій - образ св. Анни, відреставрований краківськими майстрами і повернений Костелу свв. Петра і Павла як історична цінність.

У 1683 році король Ян ІІІ зі своїм військом, в якому було й 5 тис. козаків, розгромив турків під мурами Відня.

Після блискучої перемоги він відпочивав у Яворові, де й приймав вітання усіх християнських монархів і держав.

В пам’ять про цю подію у 2004 році яворівчани вмурували в стіну костелу бронзову таблицю з погруддям короля.

У 1684 році численні посли зібрались в нашому місті. Історики оповідають, що однієї лише шляхти прибуло більше півтисячі. Усі кращі доми в місті зайняли гості, щедро оплачуючи за проживання; і кілька тижнів здавалося, що столицю Польщі перенесли з Варшави в Яворів.

6 липня було дано грандіозний бенкет, який увічнив на олійному полотні італійський художник, прізвища якого не знаємо.

Після Віденської перемоги Яворів подарував Яну ІІІ плуг, борону і 6 сивих волів та влаштував грандіозне весілля, де королева танцювала з війтом, а король з старостиною весілля, дружиною коваля.

«Весілля в Яворові» відтворив на полотні Шлегель, а картина довший час прикрашала ратушу у Львові.

Видатний наш краянин Омелян Корончевський у 1933 році написав чудову п'єсу " Ян ІІІ Собеський на замку Яворівському".

Останній раз Ян ІІІ був у Яворові в 1691 році і прожив 6 тижнів. У цій подорожі і під час перебування у місті супроводжував його папський нунцій.

Король Ян Собеський помер у Варшаві 17 червня 1696 р, а яворівське староство припало королеві Марії Казимирі.