Polonijny uniwersytet m.Jaworowa

Jan III Sobieski

Ян Собеський був молодшим сином Якуба, руського воєводи. Народився він 17 серпня 1629 р. в Олеському замку і більшу частину своєї молодості провів при французькому дворі, де навчився витончених манер. Молодий хорунжий закохався в красиву пані Замойську, невдовзі одружився і був ціле життя до безтями відданий їй.

Староста переніс свою резиденцію з Жовкви до Яворова. На замковому подвір'ї закипіла робота. Кілька літ тривали приготування, поки Собеський уперше приїхав до Яворова на довший побут разом із дружиною і численним двором.

Панський двір у Яворові славиться гостинністю, і ця слава поширюється по всій Речі Посполитій. У яворівському замку приймаються найважливіші військові постанови, тут підписуються угоди із південними й північними сусідами.

Окрім урядових справ Собеський увесь вільний час присвячував облаштуванню нової резиденції. Розбив чудові парки, власними руками засадив довгу липову алею, побудував лазні; на острові підзамкового ставу збудував літній палац з вежею, влаштував чудові житлові кімнати, організував придворну капелу.

У цей час згадує про місто і про яворівський замок Ульріх Вердум, секретар абата де Польм'є, що приїздив до Собеського нав'язати відносини: "Місто має 2 римо-католицькі костьоли... Є там теж 2 церкви і синагога". Синагогу заложив Собеський. Вона була збудована з дерева, але в певному стилі і чудово виглядала. Дано великі права Братству церкви св. Юра.

3 червня 1663 року Яворів вітав гарматними пострілами прибуття до міста короля й королеви Людвіки Марії.

З Яворова Собеський вирушив у підгаєцький похід 1667 року, на який вербував військо власним коштом, бо сейм зволікав із ухвалою про потрібну суму; у Яворів повернувся з походу і там же підписав із послами хана договір, що на довший час забезпечував Польщу від татарських нападів. Як нагороду за перемогу, Ян Собеський отримав велику булаву і став великим коронним гетьманом.

Марисенька народила в Парижі першого сина Якуба, якому Собеський надав звання яворівського старости.

В кінці травня 1671 р. султан Магомет ІV на чолі величезної армії вирушив у напрямі Хотина. 26 вересня коронний гетьман, маючи у своєму розпорядженні трохи більше 3 тис. жовнірів, розгромив татар в околицях Красноброду і Нароля, звільнивши кілька тисяч невільників. Собеський як гетьман і маршал був першою особою в державі. До нього зверталися всі в найважливіших справах, і Яворів знову став оцією Меккою, до котрої, як на паломництво, йшли великі й малі, що прагнули полагодити державні і приватні справи. Йому навіть пропонували угорську корону.

21 травня 1674 року Яна Собеського вибрали королем Польщі, який узяв титул Ян ІІІ. Великі урочистості відбулися в Яворові 15 червня 1678 року з нагоди хрещення в місцевому парафіяльному костелі королевича Олександра. Сьогодні у храмі знаходиться свідок цих подій - образ св. Анни, відреставрований краківськими майстрами і повернений Костелу свв. Петра і Павла як історична цінність.

У 1683 році король Ян ІІІ зі своїм військом, в якому було й 5 тис. козаків, розгромив турків під мурами Відня.

Після блискучої перемоги він відпочивав у Яворові, де й приймав вітання усіх християнських монархів і держав.

В пам’ять про цю подію у 2004 році яворівчани вмурували в стіну костелу бронзову таблицю з погруддям короля.

У 1684 році численні посли зібрались в нашому місті. Історики оповідають, що однієї лише шляхти прибуло більше півтисячі. Усі кращі доми в місті зайняли гості, щедро оплачуючи за проживання; і кілька тижнів здавалося, що столицю Польщі перенесли з Варшави в Яворів.

6 липня було дано грандіозний бенкет, який увічнив на олійному полотні італійський художник, прізвища якого не знаємо.

Після Віденської перемоги Яворів подарував Яну ІІІ плуг, борону і 6 сивих волів та влаштував грандіозне весілля, де королева танцювала з війтом, а король з старостиною весілля, дружиною коваля.

«Весілля в Яворові» відтворив на полотні Шлегель, а картина довший час прикрашала ратушу у Львові.

Видатний наш краянин Омелян Корончевський у 1933 році написав чудову п'єсу " Ян ІІІ Собеський на замку Яворівському".

Останній раз Ян ІІІ був у Яворові в 1691 році і прожив 6 тижнів. У цій подорожі і під час перебування у місті супроводжував його папський нунцій.

Король Ян Собеський помер у Варшаві 17 червня 1696 р, а яворівське староство припало королеві Марії Казимирі.